top of page

Neden Zirai Dron İle İlaçlama?

Tarımsal üretimin en zorlu uygulamalarından olan zirai ilaçlama, hastalık ve zararlılar ile mücadele alanında önemli bir role sahiptir. Ancak doğru uygulanmadığı takdirde faydası kadar zararları da olan bu uygulama, hem insanların sağlığını hem de doğal hayatı tehlikeye atar hale gelebilir. İlaçlamanın dozajı, uygulama biçimi ve zamanı, koruyucu iş ekipmanlarının kullanımı, mevsim, hava koşulları gibi pek çok etkene bağlı olan zirai ilaçlama uygulamasının etkinliği, sürekli tarımsal ilaca maruz kalan uygulayıcının kendi sağlığını da yakından ilgilendirir. Hayatın pek çok alanında olduğu gibi tarımsal üretim alanında da dron modelleri hem doğayı hem insan sağlığını koruyacak hızlı, pratik ve ekonomik zirai ilaçlama çözümleri sunar.

Zirai Drone ile ilaçlama

Dron ile İlaçlamanın Faydaları Nelerdir?

 

Gün geçtikçe yaygınlaşan ilaçlama dronu kullanımı, ekonomik ve ekolojik anlamda pek çok farklı avantajı beraberinde getirir. Ziraat mühendisleri, teknik elemanlar, çiftçiler, yerel otoriteler ve tarımsal girdi üreticileri tarafından yapılan dron ile ilaçlama uygulamalarında alınan etkili sonuçlar, yeni kullanıcıların bu teknolojiye geçişini hızlandırır. Farklı hedef ve amaçlar için farklı teknik özelliklere sahip olarak üretilen dron çeşitleri, ülkemizin her bölgesinde ve her mahsül tipinde görevlerini başarı ile yerine getirir. Dron ile ilaçlamanın başlıca faydaları şu şekilde sıralanabilir: 

 

  • Verim artışı sağlar: Zirai ilaçlama dronu kullanımı sayesinde eşit ve dengeli biçimde uygulanan tarımsal ilaçlama ürünleri, hedef hastalık veya zararlı mücadelede maksimum etkiyi gösterir. Tarla veya bahçenin tamamına, mahsülün üzerine, dal, yaprak, gövde, tomurcuk gibi vejetatif organların tamamına eşit ve dengeli miktarda ulaşan ürün, zirai mücadelede daha etkin başarı göstererek verim kayıplarını minimize etmeye yardımcı olur. 

 

  • Çevre kirliliğini azaltır: Özellikle pesitisit ve herbisitlerin manuel uygulamalarında sıklıkla karşılaşan hatalı dozaj ve tarla bazında eşit dağılım sağlayamama sorunları, çevre ve insan sağlığı açısından büyük risk teşkil eder. Buna karşın profesyonel dron ile yapılan ilaçlama uygulamaları, çok daha az ilacın çok daha geniş bir alana sürekli ve eşit miktarda spreylenerek uygulanmasına imkan tanır. Kullanılan zirai kimyasalların azalmasına, uygulayıcıların sürekli olarak tarım ilacı temasına maruz kalmamasına ve çiftçilerin ekonomik kayıplar yaşamamasına yardımcı olan insansız hava aracı teknolojisi, çiftçiler için benzersiz bir yardımcıdır.

 

  • Tarımsal girdi maliyetlerini düşürür: Her bir çiftçinin tek tek sahip olması gereken tarımsal makina ekipman parkı oldukça yüksek maliyetlere sebep olabilir. Yetiştirilen mahsüle ve işlenen tarımsal arazinin coğrafi şartlarına göre sahip olunması gereken pulverizasyon ekipmanları, yüksek basınçlı pompalar, sıvı karışım tankları, hortumlar, makaralar gibi pek çok ekipman ilk yatırım ve sonrasında bakım/onarım maliyetleri doğurur. Oysa zirai dron teknolojileri sayesinde tarımsal arazi büyüklüğüne göre uygulama bazlı hizmet alımı sistemi kullanılarak çok daha uygun maliyetler ile daha etkin ilaçlama uygulamaları yapılır. İşçilik, demirbaş amaortismanı, işletme masrafları gibi pek çok girdi kaleminde düşüş sağlanırken; bakım onarım, yedek parça bulundurma gibi zorunluluklar da ortadan kalkar.

Dron ile İlaçlama Nasıl Yapılır?

 

Ön uçuş yapılarak incelenen tarımsal arazi, hastalık ve zararlılara, sulama etkinliğine, bitkinin gelişim sürecindeki durumuna bakılarak taranır ve eksiklikler tespit edilir. Uygulama yapılacak olan tarla veya bahçede kullanılacak tarımsal ilaçlar, üretici firmaların belirtmiş olduğu dekara düşürülmesi gereken dozajlara uygun biçimde hazırlanarak dron üzerinde yer alan sıvı tankına doldurulur. GPS teknolojisi sayesinde tüm araziyi eksiksiz ve uygulama yapılmamış hat bırakmadan, sıra atlamadan tarayan tarım ilaçlama dorunu her bölgeye eşit miktarda ilaç uygulayarak görevini tamamlar. Hızlı, ekonomik ve insan sağlığı açısından çok daha güvenli olan bu uygulama sayesinde verim kayıpları minimize edilir.

 

Zirai İlaçlama Dronu Kaç Litre Taşır?

 

Tarımsal ilaçlama dronu uygulama yapılacak arazi büyüklüğüne göre farklı kapasitelerde sıvı tanklarına sahip olabilir. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan ilaçlama dronları 10, 20 ve 30 litre kapasiteli sıvı tanklarına sahiptir. Her geçen gün gelişen ve ilerleyen dron teknolojisi sayesinde farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek yeni ve daha yüksek kapasiteli  ilaçlama dronu modelleri kullanıcıların beğenisine sunulur. Tarım araziniz için en uygun zirai dron seçimini Baibars ürünlerinden seçebilirsiniz.

gx_8_02_Siyah.png
bottom of page